Asmat.cz » Cestopisy » Zápisník » Deset let na cestách

Deset let na cestách

Muž z kmene Mursi. Jih,  Etiopie. Až na poslední chvíli ke konci minulého roku jsem zaregistroval, jak ten čas letí. Je to již více než 10 let, kdy jsem se vypravil na první exotickou cestu. A přitom mi to přijde, jako by to bylo včera.

Žena na trhu - pravděpodobně etnikum Bororo. Oblast jezera Čad. Kamerun. Původně jsem chtěl tuto glosu napsat do konce roku, ale znáte to. Není čas, navíc jsem byl v Africe a po návratu už byl zase čas přemýšlet nad dalšími cestami, tak jsem to stále odsouval. Ale nakonec sedím a píši.

Opera, Sydney. Austrálie. První cesta byla v roce 1997 vedla do Skandinávie a Itálie, tak tu mezi exotiku počítat nebudu. Zlom nastal o rok později cestou do Maroka (kde nastal i zatím jediný větší problém při cestování, kdy jsem se nechal cestou domů ve Španělsku školácky okrást – no prostě nezkušený zelenáč) a podzimní Austrálií. Cesta do Austrálie byla jedinečná, země mě nadchla a asi způsobila to, že i každý další rok jsem vyrážel do světa. Následovala Jihovýchodní Asie, která je pro nezkušeného baťůžkáře ideální. Fungující infrastruktura, milí přátelští lidé, minimální kriminalita a tím minimum možných problémů. Navíc země jsou pro návštěvníky fakt exotické, takový laoský venkov je při prvním shledání něco, co ve vás nechá ohromný zážitek (v tom pozitivním slova smyslu). K tomu si přidejte historické památky (Angkor Wat, Bagan, Borobudur, atd.) či jen seznámení se s místní kulturou. Plus náboženství - buddhismus, islám či hinduismus a pestrost je dokonalá. Nelze zapomenout na jídlo – mix chutí a autenticita asijské kuchyně. Navíc teplo, které miluji a moře. Pláže a palmičky.

Slon, Kruger Národní park. Jihoafrická republika. S jídlem roste chuť a pokud neradi jezdíte stále na stejná místa, začnete po čase přemýšlet kam dál. Nevím jestli logickým krokem, ale rozhodně dalším krokem byla Afrika. Země naprosto s jinou atmosférou, rytmem, zvyky. Začátek byl hodně opatrný – JAR a Madagaskar byly v pohodě (až na tu francouzštinu na Madagaskaru). Safari a pozorováni zvířat dokáže opravdu vtáhnout. Po chvíli si začnete uvědomovat různé drobnosti, které normálně v přírodě ignorujete. Lehce se propadne vášni ‘musím ještě vidět lva, leoparda, …’ a jezdíte NP Kruger od rána do večera s očima přilepenýma k dalekohledu. A nakonec je vše korunováno úspěchem. Celá BIG 5 se přišla představit.

Tradiční několikapatrový hliněný dům etnika Somba nazývaný tata somba. Domy vypadají jak malé opevněné hrady. Oblast Boukoumbé. Benin. Pravá Afrika je ale jinde. Proto následovala řada dalších cest. Afrika je krásná, ale oproti Asii je náročnější na cestování. Po všech stránkách. Těžko se to popisuje, ale mě to tak přijde. I přes větší bídu je cenově dražší než Asie, méně rozvinutá či místy neexistující infrastruktura, často je náročné (míněno primárně časově a následně i komfortem) se bez vlastního auta dostat do zajímavých oblastí. Ale to snad není ani podstatné, krásné na Africe je to, že je hodně autentická. Více než rychle se měnící Asie. Pokud víte, co v Africe hledat, tak vám to dokáže dát. Jinak se může stát, že budete zklamáni. Kapitolou sama pro sebe je Sahara. Opravdu magické místo, které stojí za návštěvu. Týdenní putování Saharou v Nigeru patří mezi nejúžasnější Africká dobrodružství.

Jižní Manhattan, New York. Spojené státy americké. Amerika zatím mezi oblíbené destinace nezapadla. Primárně kvůli španělštině. Po jedné oťukávací cestě do Mexika a okolí jsem se vrátil k Asii či Africe. Výjimkou je USA. Cestě do USA jsem se bránil, moc se mi tam nechtělo, měl jsem pocit, že to bude příliš sterilní, moderní a nezajímavé. Milé překvapení. Jel bych tam hned znovu. Úroveň služeb naprosto úžasná, příjemní lidé, nádherná příroda. Pokud máte možnost, rozhodně jeďte. Třeba i jen do New Yorku – toulání tímto městě je moc milé.

Mandarinfish (Synchiropus splendidus).Potápění u ostrova Bunaken, lokalita Muka Kampung. Sulawesi,  Indonésie. Po čase jsem začal hledat kam se posunout dál. Je trochu nuda jezdit stále na stejná místa – navíc, většina památek je stále stejná a stačí je vidět v zásadě jednou. Kam se posunout dál? Rozhodnutí i přes počáteční obavy bylo jediné možné – do vody, tedy spíše pod vodu. Začal jsem se potápět a vracet se znova na známá místa (Indonésie, Thajsko) a potápět se. Hlavně Indonésie mi přijde hodně zajímavá – velmi rozmanitý podmořský život a rozumné ceny. V Thajsku za něco stojí Andamanské moře, protější Thajský záliv je dost slabý – zase je oblíbenou destinací na výuku potápění.

Orangutan v národním parku Tanjung Puting. Kalimantan,  Indonésie. Nejenom že uběhlo 10 let našeho cestování, ale také uběhlo 5 let od založení těchto stránek. Nejdříve byly na swebu seznamu, následně na doméně cestovani.kamdata.com až byly nakonec přesunutu na tuto doménu Asmat.cz. Snad definitivně.

Staré chrámy ve městě Ayuthaya. Thajsko. Cestování dokáže být jak droga. Jak vás jednou v táhne, nepustí. Tak ať se nám všem při cestování daří, ať máme samé pozitivní zkušenosti a krásné zážitky. A doufám, že za dalších 10 let napíšu pokračování tohoto článku.

Nomád se svým velbloudem. Ten je zde nejrošířenějším dopravním prostředkem. Poušť Sahara. Niger. P.S. Závěrem trochu nezajímavá statistika – seznam navštívených zemí. Zážitků a informací je hodně, na tomto webu jich je minimum. Pokud by byl nějaký specifický dotaz, napište do fóra či mail. Pokud budu vědět, rad poradím.

Chrám Wat Phu u Champasaku. Laos. Seznam navštívených zemí (kromě Evropy) se dá vyčíst z posloupnosti cest. Ale tak ať je vše na jednom místě, když už na to přišlo pár dotazů: USA, Mexiko, Guatemala, Belize, Maroko, Egypt, Senegal, Mali, Niger, Benin, Kamerun, Nigérie, JAR, Madagaskar, Etiopie, Súdán, Jemen, Omán, Írán, Turecko, Indie, Bangladéš, Srí Lanka, Myanmar, Thajsko, Laos, Čína (a Hong Kong), Vietnam, Kambodža, Malajsie, Singapur, Indonésie, Filipíny, Austrálie. Korejská republika, Japonsko.


Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2025, design by KamData [Privacy]