Asmat.cz » Cestopisy » Mali - Cestopisy

Mali - Cestopisy

Mešita Dyingerey Ber v legendárním městě Timbuktu (Tombouctou). Mali.

V minulém týdnu jsem narazil článek o situaci v Mali a o tom, jak místní muslimské milice zničili příbytek jednomu z hudebníků známé tuarežské skupiny Tinariwen.

Lidský mumraj na jedné z několika zastávek vlaku na trase Kayes-Bamako. Mali.

Je skoro půlnoc, naprostá tma a tak alespoň poslouchám pravidelný rytmus, který vydává vlak v kterém se právě vezu. Vlak projíždějící africkou pustinou. Připadá mi to jako sen, ale přitom je to realita. Zvuky vlaku, přítomnost mých spolucestujících, teplo, vůně, prostě všechny vjemy mě utvrzují v tom, že jsem ve vlaku a navíc v Africe. Přemýšlím, kolik lidského úsilí stálo vybudovat trať po které jedu. Jak její přítomnost ovlivnila rozvoj celé oblasti?

Ulice v hlavním městě Bamako. Mali.

Poledne, horko a přesto jsou všude davy lidí. Proplétají se mezi auty na krajích silnic, chodníky jsou přeplněné. Atmosféru doplňují zástupy všech možných dopravních prostředků na silnicích. Atmosféra, která je typická pro Asii. Ale podobný mumraj se dá vidět i v hlavím městě Mali Bamaku.

Baobab na břehu řeky Niger. Mali.

Největší řekou Západní Afriky je řeka Niger. Pramení v pohoří Fouta Djalon ve státě Guinea, kde se vydává na 4160 km dlouhou pouť přes státy Mali, Niger, Benin a Nigérie až do svého ústí v Guinejském zálivu. Trasa řeky tvoří ohromnou křivku, které se říká Nigerský ohyb (anglicky Niger Bend či francouzsky Boucle du Niger). Po celé délce toku je řeka zdrojem obživy pro mnoho lidí a zvláště ve státě Mali, kde se dotýká hrany Sahary, je její životodárný význam asi největší.

Mešita Sankoré ve městě Timbuktu (Tombouctou). Mali.

Město Timbuktu je opředeno mnoho legendami. Jedna z nich je i ta, jak město přišlo ke svému jménu. Na místě dnešního města byla studna (neboli "tim" v místním jazyce), u které žila žena Bouctou a procházejícím karavanám, které převáželi zboží přes Saharu, dávala vodu. Kombinace obou slov s následným zkomolením dala název městu, které okolo studny mělo vzniknout.

Sahara Putování největší pouští světa rozhodně není nudná záležitost, jak by se někomu mohlo mylně zdát. Zvláště když se do jejího centra dostáváte po zemi už z Gibraltaru přes několik zemí Severní a Západní Afriky.

Zlom Falaise de Bandiagara v zemi Dogon. Mali.

Ve středním Mali v blízkosti města Bandaigara se skrývá jedno z nejzajímavějších míst Západní Afriky. Rovná planina zde najednou končí kolmou skalní stěnou. Zdánlivý konec. Planina samozřejmě pokračuje dál. Jen o nějakých pár stovek metrů níže. Místo nazývané Bandiagarský zlom. Nebo také země Dogon, podle etnika, které v kolmé skalní stěně a jejím okolí žije.

Poledne - tradiční pondělní trh je v plné síle, město Djenné. Mali.

Do města přijíždějí další a další povozy s vesničany a zbožím. Město už je příchozích vesničanů plné a povozy stojí na jeho okraji, aby se dalo ulicemi vůbec projít. Všichni spěchají, aby nepropásli poledne, kdy dnešní trh kulminuje. Nejlepší šance uzavřít obchody a nakoupit potřebné věci. Událost, která se koná jen jednou za týden.

Skála Hombori Tondo u vesnice Hombori. Mali.

Pískovcové stolové hory u vesnice Hombori působí v rovině středního Mali jako malý zázrak.

Město Djenné a začínající pondělní trh. Mali.

Velká mešita ve městě Djenné je označována za největší stavbu světa postavenou z nepálených cihel.

Fotografie

Podívejte se na fotogalerii z Mali.

Studna na okraji oázy. Poušť Sahara. Mali.Studna na okraji oázy. Poušť Sahara. Mali.Děti tuaregů. Poušť Sahara. Mali.

Další informace

Další důležité informace pro cestu do Mali.

Aktuální kurz: 1 EUR =