Cestopisy a informace

Město Dali. Čína.

Do Číny jsme přijeli tak trochu omylem. Potřebovali jsme přejet z Laosu do Vietnamu a nakonec se ukázalo, že přes Činskou provincii Yunnan to bude nejkratší. Nakonec se to ukázala jako dobrá volba, protože provincie Yunnan jako by ani nebyla Čína. Příjemní lidé, žádná přelidněná města, prostě celkem pohoda. Navštěvujeme města Dali, historické město Lijang a cestu zakončujeme v metropoli Kunming.

Taj Mahal. Město Agra. Indie.

Na Indii jsem byl zvědavý. Hodně jsem o ní četl, hodně jsem o ní slyšel. Země s fenomenální historií. Naproti tomu stojí přelidněná přítomnost. Pocity, které se stojí proti sobě. Začínáme v Calcuttě (tedy česky Kalkatě), pokračujeme poklidným Darjeelingem, kde z dálky vidíme třetí největší horu světa Kanchendzonga. Následuje přejezd do Varanasi k řece Ganga, dále ještě stíháme "erotické" chrámy v Khajuraho, Taj Mahal v Agře a cestu zakončujeme v Dilí.

Sheikh Lotfollah mešita na náměstí Emam Khomeini. Esfahan. Írán.

Do Íránu jsem se těšil a rozhodně mě nezklamal. Neskutečně příjemní a pohostiní lidé. Krásné památky, zajímavá histori. Za tři týdný, co zde strávíme, objedeme většinu země. Začínáme výstupem na Mt Damavand, pokračujeme přes Mashhad do Yazdu, Shirazu, Persepolis, Busheru, Esfahanu, Kashanu až k Tureckým hranicím do Tabrizu. Následuje návrat do Teheránu a odlet domů.

Zebry, Pilansberg Národní park. Jihoafrická republika.

Jihoafrická republika byla jasnou safari destinací. Většinu času jsme trávili po národních parcích, kde jsme pozorovali zvířata. A stálo to za to. Viděli jsme kompletní tzv. Velkou pětku: buvola, nosorožce, lva, leoparda a geparda. Samozřejmě i mnoho dalších zvířat a ptáků. A které národní parku jsme navštívili? Kalahari Gemsbok, Pilansberg, Kruger, Hluhluwe-Umfolozi a oblast Santa Lucia. Cestu zakončujeme v Dračích horách v národních parcích Royal Natal a Giant's Castle.

Královský palác v Phnom Penhu. Kambodža.

Kambodža, země s dlouhou a v poslední době i pohnutou historií. Monumentální chrámové stavby zjednodušeně nazývané jako Angkor Wat. Moderní krvavá historie v období Rudých kmérů. Do země přijíždíme přibližně rok po definitivním uzavření příměří mezi vládou a zbytky Rudých kmérů. Rok po tom, co byl i pro turisty otevřen pozemní přechod do Thajska.

Tradiční tance v Pygmejské vesnici na řece Lobe. Kamerun.

Kamerun, země ležící v oblasti rovníkové Afriky. Přesně tam, kde se stáčí pobřeží Guinejského zálivu, najdeme pobřeží Kamerunu. Pobřeží je krátké, většina země se táhne směrem do vnitrozemí. Kamerun je velmi rozmanitá země a směle můžeme říct, že je krásně pestrobarevná. Každý region je trochu jiný ať se týče klimatu, etnického složení či pocitů, kterými na návštěvníky působí.

Bílá sifaka, l'Isalo Národní park. Madagaskar.

Madagaskar - magický ostrov v Indickém oceánu. Známý hlavně díky své atypické floře a fauně. To je také to, co nás sem táhne. Při cestě po ostrově přejíždíme z místa na místo, abysme navštívili co nejvíce národních parků a viděli co nejvíce ze zdejší přírody. Stojí to a to - pozorujeme velryby, lemury, vidíme i krásně maskované chameleony.

Cesta na Mt. Kinabalu. Sabah,  Malajsie.

Poprvé v Malajsii a hned si vychutnáváme to nejlepší. Letíme primárně na Borneo, kde zdoláváme nejvyšší horu Mt. Kinabalu. Přes město Miri postupuje na jih Bornea do města Kuching a do národního parku Bako. Návrat na pevninskou Malajsii, kde se zastavujeme ve městech Melaka, Kuala Lumpur a návštěvu zakončujeme na ostrově Penang.

Rabat. Maroko.

Cesta za exotikou do Afrického Maroka. Plný měsíc objíždíme tuto zemi. Cestujeme podél pobřeží Středozemního moře, ale zavítáme i do vnitrozemí, na začátek pouště Sahara a do hor Vysokého Atlasu.

Thong Hai Hin - mystické Plain of Jars (naleziště č.1). Laos.

Rozhlížím se kolem a všude okolo mne jsou ohromné kamenné džbány. Jsou jich zde desítky. Každý musí vážit alespoň tunu. Nechápu, jak toto mohl někdo vytvořit. Ptám se sám sebe - kdo, jak, proč.

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2025, design by KamData [Privacy]