Asmat.cz » Potápění » Česká republika » Kurz OWD – terorie

Kurz OWD – terorie

Kurz Open Water Diver není jen o praxi v bazénu, ale také o teorii, která vysvětluje principy a zákonitosti, která platí při potápění.

Na první pohled se to nezdálo, ale teorie je také celkem dost. Tedy přesně teoretických kapitol je přesně tolik, kolik je bazénů. Ke každé kapitol, kde se vysvětli teorie, tak následuje praktické cvičení v bazénu. V přesném pořadí to neprobíráme, na začátku, tím jak jsme začali pomocí ochutnávacího ponoru (intro-dive) měla praxe náskok nad teorií, ale instruktor se to snažil rychle dohnat. Musím říct, že toto mě také potěšilo a vlastně i zpětně potvrdilo můj původní názor, že je lepší si kurz udělat před cestou v ČR než až na dovolené v Indonésii. Instruktor se nám opravdu věnoval a teorii nám vysvětloval a snažil se vypíchnout důležité věci od těch důležitých méně. A proč mě to tak nadchlo? Protože jsem často na cestách zažil, že výklad teorie skončil předáním DVD či knihy se slovy – podívej/přečti se na to, je to jednoduchý. Neříkám, že to tak je všude, ale osobní přístup, i když mě to stálo více času, prostě oceňuji.

Nechci tady psát o všem, co jsme se dozvěděli. Zaprvé je toho strašně moc a za druhé je od toho kurz. Ale pár věci mě hned od začátku zaujalo a i když jsem to vlastně znal ze školy (např. fyziky), tak jsem si to nijak nespojil s potápěním. Třeba že v 10 metrech pod vodou je tlak 2 atmosféry. A že s každými 10 metry jedna atmosféra přibude. Další věcí, která spíš než zajímavá je extrémně důležitá, je fakt, co dělá vzduch pod vodu, nebo-li jak se vzduch v našich plicích při klesání stlačuje a při vynořování roztahuje a proč tím pádem potápěč nesmí nikdy zadržet dech. A nebo jak jednoduše je navržený mechanismus regulátoru a jak snižuje tlak vzduchu v láhvi (už taky vím, že to je láhev a ne bomba – ta přeci bouchá a to se potápěčům nestává) přes dva stupně na dýchatelný tlak. A nebo potápěčské tabulky. Jak je to vlastně se sycením krevního oběhu dusíkem, jak hluboko a dlouho můžu pod vodou být a jak plánovat při opakovaných ponorech. To vše nám říkají potápěčské tabulky, které jsou velmi jednoduché a přitom obsahují důležité informace. Samozřejmě dnes již většina potápěčů požívá potápěčský počítač, který podle tabulek jednotlivé časy a hloubky dopočítává, ale jde vlastně jen o algoritmické zpracování právě zmiňovaných tabulek. Takže nejenom praxe je důležitá, ale i teorie, která je nedílnou součástí výcviku. Jo a nakonec se z teorie píše test.



Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2025, design by KamData [Privacy]