Výstava fotografií Momentky z Jihovýchodní Asie

Jihovýchodní Asie se stala jednou z nejoblíbenějších exotických turistických destinaci. Není se čemu divit. Příjemní lidé, slušná turistická infrastruktura, nádherné moře, historické památky, exotika na každém kroku. Každý si zde z pestré mozaiky vybere něco, co lahodí jeho představám. Navíc tyto destinace nejsou na pobyt zas až tak finančně náročné jako Evropa či jiné exotické destinace, takže i toto je plus pro návštěvníka. Když se do těchto končin vydáme, je zde mnoho k vidění.

Výstava postupně představuje hlavní země z této oblasti. Z každé jsme vybrali to, co nám osobně přišlo nejzajímavější. Doufáme, že vás naše fotografie zaujmou. Ať se Vám naše výstava líbí.

Největší buddhistické památky

Sedm starověkých divů světa je všeobecně známo. Málokdo si ale uvědomí, že podobné pompézní stavby byly stavěny i v pozdější době. Stavby na úrovni divů světa můžeme nalézt i v jihovýchodní Asii. Mezi nejvýznamnější můžeme zařadit chrámy Angkoru v Kambodži, chrámy v Baganu v Myanmaru a chrám Borobudur v Indonésii. Všechny tyto stavby spojuje buddhismus, náboženství, které je zde dodnes velmi živé.

Angkor
Život v deltě Mekongu

Řeka Mekong - jeden ze světových veletoků. Z Tibetských planin se vydává na svoji 4500 kilometrů dlouhou cestu, než dosáhne svého ústí v Jihočínském moři. Při své cestě protéká několika státy - nejprve Čínou, následuje úsek mezi Laosem a Myanmarem, po Thajsko-Laoské hranici, kdy se následně dostává do Kambodži. Poslední úsek je ve Vietnamu, kde se rozlévá do mohutné delty s mnoha rameny.

Mekong
Horské kmeny Severního Laosu

Laos je sám o osobě multietnická země, kde se mixuje mnoho etnik a místních jazyků. Pokud se dostaneme do hor v oblasti tzv. zlatého trojúhelníku, místa kde se potkávají Laos, Thajsko a Myanmar, situace je ještě pestřejší. Oblast obývají tzv. horské kmeny, které sem přišly z , Tibetu a Jižní Číny. Ti se liší jazykem, zvyky a oblékáním od většinové laoské společnosti žijící v nižších polohách.

Laos
Horské kmeny Myanmaru

Obyvatelé Myanmaru (Barmy) se dělí do devíti základních národností. Ty se následně dělí do dalších podskupin, jejichž počet dosahuje několika desítek. Není se čemu divit, jako většina okolních států je i Myanmar multietnická země. I zde pestrost obyvatel roste směrem do vyšších horských poloh a směrem k thajsko-laoské hranici, kde je tzv. Zlatý trojúhelník.

Chin
Jezero Inle

Jezero Inle je jedním ze zázraků přírody a místo, které žádný návštěvník Myanmaru nemůže vynechat. Uprostřed pohoří se najednou objevuje naprostá rovina, kde se do délky 22 kilometrů a šířky 11 kilometrů rozprostírá zmiňované jezero. Jezero je sevřeno horami v kotlině, která je díky dostatku vody velmi úrodná.

Inle
Moderní Singapur

Singapur je malý ostrov na konci Malajského poloostrova. O co je menší rozlohou, o to větší význam má v Asijské ekonomice. Je to hlavně centrum obchodu a bankovnictví a také moderních technologií a výzkumu. Tohoto významu Singapur získal díky tvrdé práci svých obyvatel a také efektivní vlády, která podporovala rozvoj malého městského státu.

Singapur
Vyspělá Malajsie

Malajsie byla a stále je jedním z nejúspěšnějších asijských ekonomických tygrů. V posledních desetiletích se ekonomická úroveň země zvedla mnohonásobně a to hlavně díky pracovitosti místních lidí a vládě, podporující příliv investic. Malajsie má na rozdíl od jiných zemí v oblasti štěstí i v tom, že těží ropu, což je další zdroj financí.

Malajsie
Různorodá Indonésie

Indonésie není země jako každá jiná. Indonésie je naprosto výjimečná. Největší ostrovní říše, která se rozkládá na 13677 ostrovech (6000 z nich je obydleno). Od západu k východu měří přes 5000 km a od severu k jihu 1770 km. Podobné je to i s obyvateli. Oficiálně žije v Indonésii přes 202 miliónů obyvatel, což znamená, že Indonésie je čtvrtá nejlidnatější země na světě. Neskutečný etnický a náboženský mix.

Indonesie
Buddhistický Myanmar

Myanmar, dříve Barma, by se mohla nazývat zemí zlatých pagod. Tak se jeví snad každému návštěvníkovi, který do země přijede. A je jedno odkud přijíždíte, zda přímo z Evropy či například sousedního Thajska. Zlaté stupy, kterými je země doslova poseta, zaujmou na první pohled. Buddhistická víra je zde natolik silná a živá, že buddhistické svatyně stojí a jsou stavěny doslova na každém kroku.

Myanmar
Usměvavé Thajsko

Úsměv a žádný problém. Tak by se dalo charakterizovat na první pohled Thajsko. Turisticky nejznámější destinace z celé oblasti jihovýchodní Asie. Svou popularitu získalo právě díky příjemným Thajcům, kteří jsou samý úsměv, samá ochota a zdánlivě si z ničeho nic nedělají. K tomu krásné slunečné počasí, písečné pláže s tyrkysovým mořem, historické památky, rozmanitá a chutná kuchyně, příjemné ceny, prostě ráj, který je radost navštívit.

Thajsko
Zapomenutý Laos

Laos, jedna z nejzapomenutějších zemí jihovýchodní Asie. Před deseti lety místo, kam se bylo skoro nemožné dostat. Laos se izoloval od ostatních zemí a turistický ruch zde neexistoval. Včetně možnosti získat vízum k individuální návštěvě země. Politická situace se nakonec trochu uvolnila a vláda s vidinou získání deviz začala turistický ruch podporovat včetně kampaně zvoucí k návštěvě Laosu.

Pelikán na jezeře Tana
Krvavá Kambodža

Mapa složená z lidských lebek. Stupa, kde jsou vystaveny lidské ostatky. Památky na dobu Pol Potova režimu Rudých Khmerů. Kolik miliónů lidí bylo zavražděno? Novodobá historie Kambodži je krutá a krvavá.

Kambodza
Hektický Vietnam

Všude jsou mračna lidí, hlavně tedy těch na motorkách. Nekonečný proud motorkářů se řítí ulicemi Hočiminova města. Všichni někam spěchají - za prací, obchodem, za rodinou. Hektické tempo je vzduchu úplně cítit. Vítejte ve Vietnamu.

Vietnam
Mystické planiny s kamennými džbány

Archeologové dobře vědí, že v provincii Xieng Khuang ve středním Laosu je jedna z největších záhad jihovýchodní Asie. V okolí města Phonsavan se nachází přibližně 20 nalezišť ohromných kamenných džbánů. Z města stačí ujít pár kilometrů a dostaneme se na nejznámější naleziště nazvané Thong Hai Hin.

Dzbany
Podvodní svět Indonésie

Indonésie je bezesporu jednou z největších ostrovních říší. Tropické klima a hojnost planktonu způsobují, že mořský život okolo indonéských ostrovů je opravdu bohatý a velmi pestrý. Není tedy překvapivé, že se stává oblíbeným cílem potápěčů, kteří se zde obdivují kráse podmořských hlubin.

potapeni

Kapitoly:

Největší buddhistické památky :: Život v deltě Mekongu :: Horské kmeny Severního Laosu :: Horské kmeny Myanmaru :: Jezero Inle :: Moderní Singapur :: Vyspělá Malajsie :: Různorodá Indonésie :: Buddhistický Myanmar :: Usměvavé Thajsko :: Zapomenutý Laos :: Krvavá Kambodža :: Hektický Vietnam :: Mystické planiny s kamennými džbány :: Podvodní svět Indonésie

Autoři

Autoři vystavovaných fotografií jsou Zuzana a Michal Šochovi. V Jihovýchodní Asii strávili celkově 15 měsíců, kdy navštívili většinu zemí této oblasti. Fotografie z dalších cest a cestopisy naleznete na adrese www.asmat.cz. Kontakt: cestovani@asmat.cz.

Výstava se koná v prostorách Muzea v Novém Strašecí, U Školy 123, od 3.5.2007 do 17.6.2007. Otevírací doba: út-pá 07:30 - 15:00, so: 09:00 - 13:00, ne: 13:00 - 17:00.

Předchozí výstavy autorů

Partner výstavy

Janhuba - profesionální zvětšeniny
(c) Asmat 2007, design by KamData